sobota, 20 lutego 2016

#62 Dzieci Gniewu - Paul Grossman

Tytuł: Dzieci Gniewu
Autor: Paul Grossman
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik
Ilość stron: 364
Cena: 34,90
Wydawnictwo: SQN
Ocena: 7/10
Wyzwania: 2,3 cm
Jesteśmy w 1929 roku w Niemczech. Nie jest co co prawda wojna, ale już powietrze przesiąknięte jest tą nutą. Nasz główny bohater, Willi Kraus, jest Żydem i musi znosić pierwsze oznaki nazizmu w tym kraju. Mimo, że jest bardzo dobry w swoim fachu - jest policjantem - i tak na okrągło słyszy docinki z powodu swojego garbatego nosa i ziemistej cery. Jednak miarka się przebrała - kiedy Willi odnajduje jutowy worek z wygotowanymi, dziecięcymi kośćmi i Biblią, zostaje odsunięty od sprawy na rzecz znienawidzonego Freksy. Do tego nie jest to jego jedynym zmartwieniem - w całym Berlinie odnotowuje się zgony spowodowane tajemniczą zarazą, którą Willi musi się zająć.

"Którzyście byli umarli w upadkach i w grzechach z przyrodzenia dziećmi gniewu." 
~ List do Efezjan 2,1.3

Niewątpliwie książka ma wiele zalet - jest dobrze napisana i praktycznie cały czas się coś dzieje. Do tego dochodzi wątek historyczny, który ja wprost uwielbiam! (Zobaczycie to również w następnej recenzji, bo będzie to również książka historyczna, ale z przymrużeniem oka ;) Do tego okładka, która moim zdaniem jest o niebo lepsza od tej oryginalnej (możecie zjechać na koniec postu, gdzie wkleiłam tą oryginalną). Nadmienić muszę też to, że autor dobrze wykreował tamtejszy Berlin - początki myślenia o Żydach jako o rasie niżej.

Niestety, nie da się ukryć, że książka ma również trochę wad. Nie czułam dokładnie tego klimatu, który powinnam czuć, ale to może dlatego, że nie do końca kręcą mnie kryminały, a wybierając tę powieść, chciałam się po prostu w tym przekonaniu upewnić. Mimo dobrego opisu sytuacji, mam wrażenie, jakby autor nie poradził sobie dokładnie z opisem postaci, które nie były po prostu trójwymiarowe. 

W tle niezwykle okrutnej zbrodni i zarazy zbierającej żniwo wśród Niemców, mamy do czynienia z wielkim kryzysem gospodarczym. Wiele rodzin traci całe swoje dobytki i ląduje na ulicy, a nieraz na targowiskach biedoty, gdzie również dzieje się spora część akcji. Wiele ludzi traci pracę ze względu na wcześniej wspomnianą epidemię, zarazę, która swój zaczątek ma w kiełbaskach. Jednak badania nad "bakterią", która jest powodem tego chaosu przynoszą niespodziewane rezultaty.
Mamy też do czynienia z maniakami religijnymi, sektami co dodaje smaczku całej historii. Mimo, że nie do końca poczułam klimat całej historii, poczułam się jak w latach 20./30. Niestety, jak wspomniałam, bohater jest lekko... specyficzny i trochę mnie miejscami irytował, ale nie było to tak widoczne, aby tylko ten jeden aspekt zaważył na mojej ocenie. Z żadnym z bohaterów nie związałam się tak bardzo, ale jeśli miałabym wybierać... Cóż, największą moją sympatią cieszyła się Vicki, żona Willi'ego. 

Jednak książka nie opowiada tylko o tym, co opisałam powyżej. Ma wiele wartości, którym musimy się najpierw przyjrzeć, dopiero później zrozumiemy. Kraus, który nieraz kosztem swojej rodziny biegał za Dzieciożercą - jak nazywały go berlińskie media - i nie zważał na ostrzeżenia i przestrogi swojej żony. O realiach przedwojennego Berlina, o stereotypach i wiele innych.

Myślę, że powieść nie spodobała mi się "aż tak" przez moje uprzedzenia do kryminałów. Jednak mam wrażenie, że jeśli lubicie tego typu klimaty, historię i ganianie za mordercą razem z głównym bohaterem - ta książka na bank wam się spodoba! Ale zapewniam was, że warto sięgnąć po tę powieść, bo (choć nie podobała mi się w pełni) świetnie spędziłam przy niej czas.
Za udostępnienie mi egzemplarza recenzenckiego, dziękuję wydawnictwu SQN! :)

18 komentarzy:

 1. Bardzo mnie ciągnie do tej książki, ale obawiam się, że będzie podobna, jak Cięcie. Zwłaszcza, jeśli autor nie przyłożył się zbytnio to wykreowania postaci. Ale pewnie przeczytam i tak :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam zamiar zakupić tą książkę, ponieważ kocham historyczne powieści z jakimś innym wątkiem, a ostatnio widuję same pozytywne recenzje tej książki. Buziaki ;*

  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio jakoś mnie bierze na kryminały, więc tę chętnie przeczytam. Zwłaszcza, że kocham wątki historyczne. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. zainteresowałaś mnie, dopisuję do listy. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej :)
  Nominowałem Cię do LBA! ^^ Mam nadzieję, że znajdziesz trochę czasu, aby odpowiedzieć na moje pytania *.*
  Buziaki! :*
  http://otwartaksiega2002.blogspot.com/2016/02/liebster-blog-award-3.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej :)
  Nominowałem Cię do LBA! ^^ Mam nadzieję, że znajdziesz trochę czasu, aby odpowiedzieć na moje pytania *.*
  Buziaki! :*
  http://otwartaksiega2002.blogspot.com/2016/02/liebster-blog-award-3.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja bardzo lubię kryminały, wiec myślę, że mogłaby przypaść mi do gustu. Szkoda tylko, że autor nie poradził sobie z kreacją postaci ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię książki z wątkami historycznymi, więc jest to książka dla mnie ;) Tytuł jest naprawdę oryginalny i intrygujący. Pozdrawiam♥

  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam kryminały, których akcja umiejscowiona jest w przeszłości, nawet w niewielkim stopniu preferuję je bardziej, od tych współczesnych :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę,że mogłaby mi się spodobać. Lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lata przedwojenne w Nienczech i antysemityzm - to samo w sobie by mnie zainreresowało. Jeśli to do tego kryminał, koniecznie musze przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Poluję na tę książkę od dawna ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie by się chyba nie spodobała...

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja bardzo lubię takie klimaty, więc podejrzewam, że książka przypadłaby mi do gustu! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeej, ja właśnie jestem zachwycona bohaterami! Trochę przerażające a z drugiej strony niesamowite - stworzyć tak okropne charaktery.

  OdpowiedzUsuń
 16. Słyszałam co nieco o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką. Dobra intryga, trochę brutalności i świetne tło społeczno-historyczne. Cieszę się, że pomimo awersji do kryminałów, dobrze się przy niej bawiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Pierwszy raz słyszę o tej powieści i muszę przyznać, że mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń