środa, 19 października 2016

#115 Mówiąc inaczej - Paulina Mikuła

Znalezione obrazy dla zapytania mówiąc inaczej 
★★★★★★★★★☆ 

Dla przeciętnego polskiego dziecka, powiedzmy, że nazywa się Maciek, nasz język ojczysty jest wyjątkowo łatwy. No bo przecież jaką trudność napotykamy w wyrazie "piłka" czy "zabawka"? Żadnej! Jednak kiedy taki Maciek dorasta, poznaje bardziej złożone słowa, zasady gramatyczne i złożone prawa, których należy przestrzegać. jeśli chcemy poprawnie obcować z interpunkcją czy ortografią. Jednak jak osoby o opornych umysłach mają przyswoić te liczne zasady? Tu z pomocą przychodzi pani Paulina, która - jak głosi okładka - jest nauczycielką polskiego z twoich marzeń.

Czy zgodzę się z tym, że autorka byłaby najlepszą polonistką? Nie znam jej osobiście, także trudno mi ocenić, ale patrząc na jej przyjazną twarz i słuchając tych wszystkich mądrych rzeczy, które przekazuje swoim widzom, jestem skłonna stwierdzić, że byłaby naprawdę dobrą osobą na tym stanowisku. Uwielbiam kojący głos Pauliny Mikuły, który tak przyjemnie mi się słucha! Nie dość, że przyjemna dla ucha, to jeszcze uczy Polaków poprawnej polszczyzny. Jako że bardzo polubiłam jej kanał, no i nie oszukujmy się, jestem urodzonym humanistą, postanowiłam poznać dzieło tejże autorki.

Czy jest to książka, a której postawie powinniśmy pisać jakiś niebotycznie ważny test z gramatyki czy nawet maturę? Pewnie nie. Ta pozycja spisze się naprawdę idealnie, jeśli będziecie szukać czegoś lekkiego, przyjemnego, czym zapełnicie wolny czas, ale jednocześnie spędzicie go produktywnie. Bo przecież będziecie czytać o języku polskim! Ale jak właściwie wygląda ta książka w środku?

Nie jest to nic innego jak zbiór większości zagadnień, które w swoich filmikach omówiła już autorka. Nie zmienia to jednak faktu, że możemy się z niej dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy i zabłysnąć w towarzystwie głęboką wiedzą w danym temacie (czy wiedzieliście, że w powiedzeniu "wyrwać się jak filip z konopi" nie chodzi o pana o imieniu Filip, a poprawna forma to wcale nie "wziąć coś na tapetę", ale "wziąć coś na tapet"?). Dla osób starszych to może być świetne przypomnienie funkcji partykuły i podziału imiesłowów.

Teraz trochę o samej książce i o stylu autorki. Forma wydania i "napisania" jest bardzo, bardzo fajna. Dla wcześniej wspomnianych "opornych umysłów" będzie wprost idealna. Mamy tu dużo rozdziałów o gramatyce, ortografii czy interpunkcji, czyli rozdziałów dość podstawowych, jeśli mowa o książkach o języku polskim. Ale nie brakuje też bardziej luźnych części, jak te poświęcone wulgaryzmom czy wyjaśnieniem, że nie każdy kto mówi gwarą poznańską czy śląską to "wieśniak". Do tego dochodzi to, w jaki sposób są te informacje podane - bardzo prosto, z humorem - po prostu w stylu autorki, która używa tak ludzkich przykładów, że nie da się tego nie zrozumieć.

Dlatego jeśli lubicie czytać, żeby dowiedzieć się różnych przydatnych rzeczy, chcecie zabłysnąć w towarzystwie czy poprawić swoją pozycję w oczach polonistki - koniecznie sięgnijcie po "Mówiąc inaczej". Jeśli jednak nie czujecie tego, nie chcecie wydawać na to swoich pieniędzy i skupiać za bardzo swojego umysłu - polecam formę mówioną, czyli kanał Pauliny Mikuły. Całym sercem kocham obydwie opcje!

Autor: Paulina Mikuła
Tłumaczenie: -
Oryginalny tytuł: -
Data wydania: 2016-04-13
Strony: 287
Grzbiet: 2,8 cm
Czas czytania: 4 dni

11 komentarzy:

 1. Czy rzeczywiście jest najlepszą polonistką, to szczerze wątpię (wątpię w ogóle w to, czy da się kogoś takiego wyłonić). Ale książka mnie ciekawi, bo interesuję się językiem polskim i chętnie przeczytam coś takiego. Nie wiedziałam, że jest ktoś taki jak pani Mikuła na YouTube. Dzięki za informację! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie oglądałam wcześniej filmów tej pani, ale nie ciągnie mnie do tej książki aż tak, żeby ją kupić. Może kiedyś trafię na nią w bibliotece, wtedy pomyślę. ;)

  Pozdrawiam, Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę się zaopatrzyć. Szczególnie przyda mi się interpunkcja. Lubię oglądać jej kanał na YouTubie więc myślę, że książka też mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja często do tej publikacji zaglądam. Bardzo przyjemnie mi się ją czytało.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja wprost przeciwnie - nie mam na nią ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię jej kanał, takie moje małe guilty pleasure :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię głos tej pani :) Ale książki chyba nie mam ochoty przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasami oglądam jej filmiki, ale książki jeszcze nie kupiłam. W sprawach polonistycznych wolę polegać na osobach z większym doświadczeniem i dorobkiem naukowym, ale być może z książką tej pani również się zapoznam ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja często oglądałam panią Paulinę na yt, ale książki jeszcze nie miałam okazji przeglądać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Co prawda nie widziałam jeszcze jakiegoś filmiku pani Pauliny w całości, ale bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. :)

  Pozdrawiam,
  Book Prisoner! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Podpisuję się pod Twoimi słowami :) nawet mój chłopak dał się namówić na przeczytanie tej książki :D

  OdpowiedzUsuń